Zabieg zamykania naczynek opiera się na metodzie termolizy oraz elektrolizy z wykorzystaniem prądu wysokiej częstotliwości i prądu stałego.
W zabiegach metodą elektrolizy stosuje się prąd galwaniczny aplikowany w sposób stały lub impulsowy. Do zamknięcia naczynia dochodzi w wyniku zjawiska elektrolizy, jakie zachodzi w obszarze jego lokalizacji.
W zabiegach metodą termiczną stosuje się prąd wielkiej częstotliwości. Naczynie krwionośne zostaje zamknięte w wyniku koagulacji termicznej. Istotą zabiegu jest ciepło powodujące termiczne uszkodzenie (ścięcie, koagulację) białek zlokalizowanych w tkance.
W usuwaniu teleangiektazji stosuje się również metodę łączoną tzn. ipl likwidujący rumień, a następnie elektrokoagulacja zamykająca poszczególne naczynia.
Zabieg zamykania naczynek metodą elektrokoagulacji jest wykonywany przy użyciu urządzenia zaopatrzonego w specjalne elektrody- sondę. Emitowany przez nie prąd powoduje ścinanie białka (krwi) w naczyniach krwionośnych, naczynko samoistnie zamyka się i uszczelnia.
Czas zabiegu zależy od rozległości zmian. Zabieg, w zależności od progu bólu, jest mniej lub bardziej bolesny.
Metoda elektrokoagulacji jest bardzo prostą i skuteczną metodą usuwania rozszerzonych naczynek krwionośnych. Nie wymaga rekonwalescencji.